Un nou preot slujitor la Parohia Tomeşti I

Viața parohiei Iunie 24, 2018

Comunitatea din localitatea Tomeşti are un nou slujitor al Sfântului Altar, în persoana părintelui Ion Teofil Leuştean. Acesta a fost instalat în slujirea de preot paroh luni, 23 aprilie 2018, de sărbătoarea Sfântului Mare Mucenic Gheorghe. Parintele Ion Teofil Leuştean a fost instalat în calitate de paroh la Biserica „Naşterea Maicii Domnului“ Tomeşti I, judeţul Iaşi, de către părintele Marius Daniel Profir, protopopul Protoieriei  2 Iaşi. Momentul a debutat cu săvârşirea Sfintei Liturghii de un sobor de preoţi. La eveniment au luat parte zeci de credincioşi, dar şi autorităţile locale. De asemenea, părintele protoiereu a dat citire deciziei de numire în funcţie, document semnat de Înaltpreasfinţitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei. La final, părintele Gheorghe Florea, cel care a îndeplinit timp de 21 de ani funcţia de paroh şi a ieşit la pensie la vârsta de 70 de ani, a adresat la rândul său mulţumiri tuturor enoriaşilor pentru sprijinul şi evlavia lor pe parcursul celor 21 de ani de păstorire. Evenimentul a fost încheiat cu oficierea slujbei de Te Deum, la care toţi cei prezenţi au cântat „La mulţi ani!“ părintelui Gheorghe Florea. (sursa:https://doxologia.ro/un-nou-preot-slujitor-la-parohia-tomesti-i )

Citește alte articole despre: instalare