Istorie Martie 22, 2014

La 10 km de Iasi, spre Est este situata Comuna Tomesti cu satele aderente Tomesti , Vladiceni , Goruni  si Chicerea. In Satul Tomesti de afla cea mai veche Biserica cu Hramul mentionat. Piatra de inceput a Bisericii a fost pusa subb Pastorirea Preotului Nicolae Patrascu in anul 1926 si terminata in luna octombrie 1935. A fost Sfintita la 13 noiembrie 1936 de Mitropolitul Moldovei de atunci  Inalt Prea Sfintitul Parinte Nicodim Munteanu , Preot al Bisericii Fiind Pc Gheorghe Stefanescu care a fost Paroh intre anii 1933 -1969. Intre anii 1970-1995 a fost Preot paroh PC Teodor Gurita in timpul caruia s-au facut unele reparatii. Intre anii 1995- 2018 a fost Preot Paroh Pc Gheoghe Florea, care a ieșit la pensie în anul 2018. În data de 23 aprilie 2018 a fost instalat actualul paroh, Pc. pr. Ion Teofil Leuștean. Biserica  are forma dreptunghiulara prevazuta cu doua  abside cu forma de semicerc si este zidita din piatra si caramida. Acoperisul este din tabla zincata ce a fost schimbata de mai multe ori. Biserica are doua turle , una deasupra Pridvorului ce sustine clopotele : cel mare cantarind 306 Kg.  A doua Turla se afla deasupra Naosului fiind sustinuta de cele patru arcade. In exterior Biserica a avut nevoie de mai multe repartii la zidarie . In anul 1996 s-a efectuat  o repartie totala a zidurilor exterioare.  In interiorul Bisericii s-au efectuat lucrari de tencuire intre 2004 si 2006 si apoi a fost pictata de Domnul Pictor Jenica Enache in tehnica fresco intre anii 2007 si 2011 si s-a inlocuit mobilierul vechi cu unul nou , dusumeaua veche fiind inlocuita cu gresie  si  Catapeteasma a fost refacuta integral. Biserica a fost inzestrata cu noi obiecte de cult. A fost resfintita de Inalt Prea Sfintitul Parinte Teofan Mitropolitul Moldovei si Bucovinei  inconjurat de un sobor de preoti si diaconi in data de 29 iulie 2012 , la care au participat oficialitatile locale si multimile de credinciosi. In curtea Bisericii se mai afla Casa Sociala sfintita in noiembrie 2005 si un lumanarar construit in 2012. ,,Casei tale se cuvine sfintenie Domane intru lungime de zile" (Ps. 92).

Citește alte articole despre: Istoricul Bisericii