„Școală de vară” la Parohia „Sfântul Ioan Botezătorul” din Botoșani

Arhiepiscopia Iașilor Iunie 22, 2019   Autor: Constantin Ciofu

La această întâlnire au fost prezenți părintele paroh Petru Fercal, prof. Olguța Șchiopu, inspector Școlar la Inspectoratul Școlar Județean Botoșani, Ioan Onuțu, directorul Poliției Locale Botoșani, colonelul în rezervă Sergiu Neculai Balanovici, şef Serviciu Memorialistică la Muzeul Județean Botoșani, Daniel Bogdan Cîrligeanu, locțiitor comandant Detașament Pompieri Botoșani, Gabriela Deleanu, asistent șef la Spitalul Județean de Urgență „Mavromati” din Botoșani, alături de 40 de profesori și colaboratori voluntari. Întâlnirea a avut în vedere fixarea orarului activităților ce se vor desfășura în cadrul „Școlii de vară”, pe zile, prezentarea de propuneri și cunoașterea celor implicați. Din anul 2011, în fiecare vară, la Parohia „Sfântul Ioan Botezătorul” se desfășoară „Școala de vară”, organizată atât pentru copiii din parohie, cât și pentru alți doritori din oraș. Anul acesta, programul se va desfășura în perioada 1 iulie – 31 august. Proiectul are ca parteneri: Inspectoratul Școlar Județean Botoșani, Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Nicolae Iorga” al județului Botoșani, Poliția Locală Botoșani, Muzeul Județean Botoșani și Spitalul Județean de Urgență „Mavromati” Botoșani, fiind avizat de părintele Lucian Leonte, protopop de Botoşani. Programul se va desfășura sub îndrumarea a peste 50 de cadre didactice și 20 de elevi voluntari, de la diferite instituții de învățământ din județ. Până în prezent, s-au înscris în jur de 100 de copii. Înscrierile continuă până la data de 30 iunie 2019.